بررسی و مقایسه آسانسورهای هیدرولیک و کششی


با پیدایش آسانسور های کششی بدون موتورخانه در دهه ی نوزدهم میلادی ، رقابت شدیدی مابین آسانسور های کششی و آسانسور های هیدرولیکی آغاز گردید .

از جمله مزایای آسانسور های هیدرولیکی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. نصب و راه اندازی آسان
 2. هزینه های نگهداری کم
 3. دارای قابلیت طراحی کابین و موتورخانه

در کشورهای در حال توسعه به دلیل پیشرفت علم و افزایش تولید سیستم های کنترل هیدرولیکی ، آسانسور های هیدرولیکی روز به روز بیشتر شناخته می شوند .

تاریخچه ی آسانسورهای کششی :

این نوع از آسانسور ها از قرن 19 شروع به تولید و به جهت جابه جایی عمودی مورد استفاده قرار گرفتد . آسانسورهای روغنی و هیدرولیک هم از سال 1950 در کشورهایی نظیر آلمان و آمریکا به سرعت معرفی شده و محبوبیت پیدا کردند. پیشرفت علم در زمینه آسانسورهای هیدرولیک و توجه به توجیهات اقتصادی آن ، باعث شد تا  از  این آسانسورها نه تنها بر جا به جایی عمودی بار بلکه جهت جا به جایی مسافر هم استفاده شوند.

دلایل زیر موجب شدند که آسانسورهای هیدرولیک بر آسانسورهای کششی برتری یابند:

 1. هزینه ساخت
 2. تجهیز چاه آسانسور
 3. نیروی کار جهت نصب

“با توجه به آمار منتشر شده توسط سازمان ملی آسانسور معین شد که شرکت های تولید کننده آسانسور ، آسانسورهای هیدرولیکی بیشتری در مقایسه با آسانسورهای کششی گیرلس و گیربکس تولید نمودند ، که به موجب آن از سال 1973 تا 1980 آسانسورهای هیدرولیک نسبت به آسانسورهای کششی دو برابر بیش تر تولید شد.

در سال 1986 در ساختمان های نوساز کشور آمریکا نصب آسانسورهای هیدرولیک به هفتاد درصد رسید. با توجه به آمار دهی شرکت های عضو سازمان NEII در سال 2000 تولید آسانسورهای کششی 3 الی 4 برابر نسبت به آسانسورهای هیدرولیک کاهش یافت. شرکت هایی که عضو سازمان NEII نیستند آسانسورهای هیدرولیک را در طی سالهای 1970 الی 2000  نصب و راه اندازی نموده اند. اغلب شرکت های آسانسوری از سال 1995 از تکنولوژی اینورتر استفاده نمودند و هدف آنها، نصب و راه اندازی چنین آسانسورهایی برای ساختمان های کوتاه و متوسط بوده است”

علل محبوبیت این نوع آسانسور از دیدگاه مشتریان

 1. مناسب برای ساختمان هایی که ممکن است تعداد طبقاتشان افزایش یابد.
 2. بدون وارد شدن به چاهک ، کنترل کردن چاهک امکان پذیر می باشد.
 3. قرار گیری موتورخانه در مکان های مختلف
 4. آسانسورهای هیدرولیک در مقایسه با آسانسورهای کششی حدودا 12 درصد فضای کمتری را اشغال می نمایند.
 5. برای ساختمان های قدیمی که تقویت های ساختمانی در آسانسورهای کششی هزینه بر و غیر عملی خواهد بود.
 6. در آسانسورهای هیدرولیک هزینه های اولیه تجهیزات و تعمیرات و همچنین نصب (در صورت مشابه بودن مشخصات ) 15 الی 25 درصد کمتر می باشد.

نتیجه گیری:

با توجه به مزایای آسانسورهای هیدرولیکی نه تنها تولید کنندگان بلکه افراد دوستدار محیط زیست نیز جهت رفع معایب این سیستم تلاش می کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید